ul. KOŚCIUSZKI 34 89-650 CZERSK ,
Sakrament Chorych - 508 379 756

    Wzorem ubiegłych lat dzieci z Koła Misyjnego parafii Czersk , w pięknych strojach, w okresie Bożego Narodzenia odwiedzały nasze domy. W tym roku ferie rozpoczęły się wcześnie, a więc było więcej czasu na kolędowanie, tym bardziej, że cel był szczytny. Kolędnicy zbierali pieniądze na pomoc rówieśnikom z Amazonii. Na trasie swojej wędrówki spotykali się z ogromną życzliwością i zainteresowaniem mieszkańców. Kolędowanie trwało do 21 stycznia br.  Tego dnia odwiedzili czerskie urzędy i instytucje. Wielkim przeżyciem było spotkanie w magistracie z Panem Burmistrzem, dalej odwiedzili Centrum Informacji Turystycznej, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, posterunek policji, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Senior Plus i miejscowe szkoły. Kolędnicy zebrali 4300 zł i 5 euro, które przekazali do Centrum Misyjnego w Warszawie, a dalej do Amazonii. Dzieci wraz z opiekunką p. Ewą Milke serdecznie dziękują za wszelkie dobro, jakiego doświadczyły od mieszkańców.

  

 

Dzień 29 stycznia 2020 roku na długo zapisze się w pamięci mieszkańców Czerska. Tego dnia obchodziliśmy 100. rocznicę powrotu Czerska do Matki Ojczyzny.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym uroczystą Mszą Świętą, sprawowaną przez ks. Zbigniewa Straszewskiego - Proboszcza Parafii Czersk. Księża, przedstawiciele organizacji rządowych i pozarządowych na czele z Przemysławem Bieskiem - Talewskim – Burmistrzem Czerska oraz mieszkańcy i goście, modlili się w intencji poległych i budowniczych naszej Małej Ojczyzny oraz jej mieszkańców. W ramach obchodów odzyskania przez Czersk wolności, odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, a później symboliczna inscenizacja wkroczenia wojsk polskich z gen. Józefem Hallerem - oraz przemarszu z dworca PKP na plac przy ul. Gen. Józefa Hallera, w którym bardzo licznie wzięli udział mieszkańcy Czerska. Tym razem Burmistrz Czerska wcielił się w ówczesnego wójta miasta, czyli Józefa Ostrowskiego.

- Warto organizować takie obchody. Przede wszystkim dla naszych dzieci. One powinny poznawać historię naszej małej Ojczyzny (…) Każdy, obojętnie jaki byłby brzydki i niedobry, każdy kto dawał nadzieję ludziom w tamtym czasie, zasługuje na pochwałę i nasz ukłon. Biorąc książkę do ręki, chciałbym aby każdy o tym pamiętał. Ci ludzie przede wszystkim dawali nadzieję. Ta nadzieja pozwalała przetrwać ludziom w sytuacji wydawałoby się kompletnie beznadziejnej – podkreślił Jerzy Łukaszewski, historyk oraz autor książki „Trudna droga do wolności. Czersk i Ziemia Czerska u progu niepodległości”.

Fotorelacja na portalu wizjalokalna.pl

  

 


W.CZ.

zdj. WIZJA LOKALNA

W świąteczny wieczór Trzech Króli, nasza parafialna świątynia wypełniła się niezwykłym śpiewem kolęd i pastorałek. Stowarzyszenie „Grupa M” oraz artyści współpracujący z tą grupą teatralną, zabrali nas w muzyczną wędrówkę do biblijnych dziejów narodzenia Pańskiego. Usłyszeliśmy tradycyjne polskie kolędy, ale również współczesne pastorałki.

Koncert poprowadził Robert Szydełko, a ukłony za kierownictwo nad całą przepiękną aranżacją kierujemy w stronę Katarzyny Thiede i Jarosława Grzelaka.

Artyści otrzymali owacje na stojąco, brawom nie było końca. Ks. Proboszcz na zakończenie skierował gorące wyrazy podziękowania za ten wzruszający, świąteczny wieczór. Zanim oficjalnie zakończyliśmy wspólne świętowanie, pomodliliśmy się za dusze osób, które poniosły tragiczną śmierć w wyniku nocnego pożaru w chojnickim hospicjum oraz zjednoczyliśmy się w modlitwie z rodzinami zmarłych.

 

 

W.CZ.

W poniedziałek – w Święto Objawienia Pańskiego - 6 stycznia 2020 roku, już po raz piąty w naszej parafii odbyły się największe jasełka na świecie, czyli Orszak Trzech Króli. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem - „ Cuda, cuda ogłaszają”. Podczas OTK poprzez prezentowane scenki, przypominamy sobie historię sprzed dwóch tysięcy lat. Nie odgrywamy roli obserwatorów, ale jesteśmy uczestnikami tych przepięknych jasełek, do których scenariusz został napisany już ponad dwa tysiące lat temu.

Orszak prowadzili Trzej Królowie – Kacper, w którego postać wcielił się niezawodny Hieronim Kucharski, Melchior - czyli ks. Damian Klajst, wikariusz naszej parafii oraz Baltazar, przedstawiony dzisiaj przez Przemysława Bieska– Talewskiego – burmistrza Czerska. Idąc za biblijnymi monarchami – w kolorach czerwonym, niebieskim i zielonym, które symbolizują kontynenty Europę, Azję i Afrykę – śpiewaliśmy kolędy, a przede wszystkim radowaliśmy się, dając swoim udziałem w tym wydarzeniu, piękne świadectwo wiary.

Scenki, które prowadziły nas do Betlejem, były przygotowane przez następujące grupy teatralne: grupę z Rytla „Siła w nas”, Grupę M, grupę z Łęga „Tak Pan Mówi” oraz stowarzyszenie „Nasza Wieś Będźmierowice”. W tym roku odbył się konkurs na najlepszą scenkę. Chociaż wszystkie scenki były piękne, wyłoniono zwycięzców, a została nimi grupa z Łęga „Tak Pan Mówi” – jednocześnie otrzymali główną nagrodę, czyli 1000zł ufundowane przez Parafię na realizację kolejnych planów artystycznych. Podczas Orszaku wybrano także najlepiej przebraną rodzinę, a nagroda powędrowała do rodziny państwa Stosik.

Zakończenie Orszaku jak i finałowa scena odbyła się na placu im. hm. Józefa Piekarka, gdzie miało też miejsce wręczenie nagród i podziękowań, a także poczęstunek w wykonaniu pań z gminnych kół gospodyń wiejskich.

OTK jest fenomenalną inicjatywą, która przede wszystkim łączy ludzi. Zachęca do działania rodziny, szkoły, ośrodki kultury, służby porządkowe, urzędy i parafie. Każdego zaprasza swoim zawołaniem: Do stajenki! Orszak to efekt pracy mnóstwa ludzi dobrej woli zaangażowanych w to przedsięwzięcie. Nie sposób jest tutaj wymienić wszystkie osoby, którym należą się podziękowania. Dlatego wszystkim oraz każdemu z osobna - za pomoc i obecność – z serca wielkie Bóg zapłać!

 

 

 

 

 

Na przełomie roku 2019/2020 nasze parafianki uczestniczyły w Europejskim Spotkaniu Młodych Taize, zorganizowanym w tym roku we Wrocławiu. 

  Przez 5 dni razem z młodymi chrześcijanami całego świata modliły się o pokój i jedność na świecie, miały możliwość poznania mieszkańców Wrocławia i okolic, a także swoich rówieśników z Polski i innych krajów. Uczestniczyły w spotkaniach tematycznych, dotyczących m. in. potrzeby czytania Biblii we współczesnym świecie, osobistych doświadczeń Boga, wzajemnym szacunku między religiami, lokalnych zwyczajów i tradycji, a także miały okazję zwiedzić Wrocław i odwiedzić m. in. synagogę, świątynię ewangelicką i prawosławną. 

  Noc sylwestrową rozpoczęła modlitwa o pokój, po której pielgrzymi udali się na Święto Narodów- zabawę taneczną, podczas której każdy kraj prezentował coś charakterystycznego dla swojej kultury (Polacy, oczywiście zatańczyli poloneza).

Doświadczenie gościnności Wrocławian, poznanie młodych ludzi różnych narodów, ras i wyznań i wspólna modlitwa w zgodzie i wzajemnym szacunku, odkrywanie piękna Wrocławia, niezwykły sposób modlitwy braci z Taize to niezwykłe doświadczenie, którego nie da się zapomnieć.

Zachęcamy do udziału w Taize w przyszłym roku w Turynie!