ul. KOŚCIUSZKI 34 89-650 CZERSK,

Przepiękna uroczystość odpustowa w Krzyżu, odbyła się 14 września tego roku

Z tej okazji w naszym kościele filialnym była sprawowana Msza święta pod przewodnictwem ks. Ireneusza Brzezińskiego - proboszcza z Czarnej Wody. Wygłosił On również piękne kazanie.

Wspólnota mieszkańców Krzyża jak zawsze przygotowała pyszny poczęstunek dla wszystkich, za co serdecznie jej dziękujemy.

Kurs przedmałżeński nie musi być tylko uciążliwym obowiązkiem, zapraszamy na kolejny Weekend dla narzeczonych w Czersku.

Kolejny raz 13. dnia miesiąca zgromadziliśmy się w naszej świątyni.

Dzięki Ks. Damianowi, który poprowadził dzisiejsze nabożeństwo, mogliśmy wsłuchiwać się w rozważania oparte o Dekalog bł. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Serdecznie zapraszamy na "fatimskie" w październiku.

W środę, 19 maja w kościele św. Marii Magdaleny w Czersku odbyła się piękna uroczystość. Kapłani z rocznika święceń 2013 przeżywali swoją 8 rocznicę przyjęcia prezbiteratu. Na początku wspólnej modlitwy odbyło się przywitanie wszystkich obecnych kapłanów. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył opiekun kursu ks. Józef Pick, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gdańskim i wykładowca w naszym Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Homilię i zachętę do dalszego odkrywania tajemnicy powołania wygłosił ks. Proboszcz Zbigniew Straszewski. Po Mszy świętej Wspólnoty Parafii złożyły kapłanom liczne życzenia.

Pragnę podziękować ks. Opiekunowi Józefowi Pickowi za jego obecność, pamięć i modlitwę. Naszemu Ks. Proboszczowi za podzielenie się świadectwem kapłańskiego życia i zaproszenie nas wszystkich do stołu na plebani. Dziękuję za pełne serdeczności życzenia, które otrzymaliśmy od parafian.

Wszystkim moim współbraciom życzę, aby w duchowych działaniach wspierała Nas opieka Ducha Świętego i Matki Bożej.

KS. K.P.

W związku z ostatnimi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, bardzo proszę wszystkich parafian, aby w duchu troski o własne zdrowie, ale również zdrowie naszych bliźnich, zastosowali się do obowiązujących obecnie przepisów sanitarnych. Prośba jest o tyle trudna, że zadaniem księdza jest zachęcanie wiernych do uczestniczenia w nabożeństwach, a nie zamykanie drzwi kościoła. Dla prawdziwie wierzących nastał prawdziwy czas próby, ale pamiętajmy, że „co nas nie zabije to nas wzmocni” . Chrystus na pewno jest z nami i obiecał, że po nocy przyjdzie dzień.

A zatem:

1. W naszej świątyni może jednorazowo przebywać 70 osób, a w kaplicy w Krzyżu – 15 osób, obowiązuje również zakrywanie ust i nosa maseczką, dystans społeczny 1,5 m oraz dezynfekcja rąk.

2. W naszym kościele będzie czynne tylko wejście główne, a po zapełnieniu limitu miejsc, drzwi (krata) do kościoła zostaną zamknięte. Z tego powodu jest mi szczególnie przykro, ale wiem, że były donosy i dlatego zostałem zmuszony do podjęcia tak zdecydowanych kroków.

3. Osoby, które nie zostaną wpuszczone do kościoła będą mogły uczestniczyć we Mszy św. na zewnątrz kościoła, gdzie wystawimy nagłośnienie, a pod koniec Mszy św. księża wyjdą na zewnątrz i udzielą Komunii św. Wszystkich uczestniczących w nabożeństwach na zewnątrz świątyni również obowiązują maseczki i dystans społeczny.

4. W dalszym ciągu aktualna jest dyspensa ks. biskupa od udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy św. Warunkiem jest jednak uczestniczenie we Mszy św. za pośrednictwem środków masowego przekazu.

5. Msze św. niedzielne i świąteczne będą transmitowane o dotychczasowych godzinach, czyli o godz. 8.45; 11.00 i 18.00, a w dni powszednie o godz. 18.00.

6. Transmisje dodatkowych nabożeństw w Wielkim Tygodniu:

1. w Wielki Czwartek – o godz. 18.00 Msza św. Wieczerzy Pańskiej

2. w Wielki Piątek:

- o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i Droga Krzyżowa

- o godz. 17.00 Liturgia Męki Pańskiej

- o godz. 20.00 Gorzkie Żale

c) w Wielką Sobotę – o godz. 21.00 Wigilia Paschalna

1. Konfesjonały są dezynfekowane, ale w kolejce do spowiedzi św. należy zachować odległość 1,5 m.

2. W wielkim tygodniu kościół będzie otwarty do prywatnej adoracji od godz. 7.00 do 18.00.

3. Święcenie pokarmów odbędzie się w Wielką Sobotę na zewnątrz kościoła i na chodniku wzdłuż świątyni o godz. 10:00; 10.30; 11.00; 11.30; 12.00 i 15.00, a w Krzyżu o godz. 11.00 – również na zewnątrz kaplicy. Pamiętajmy o dystansie społecznym (1,5 m).

4. Adoracja Grobu Pańskiego bez całowania krzyża. Przed krzyżem należy jedynie przyklęknąć.

5. Obostrzenia epidemiczne dotyczą również ceremonii pogrzebowych. Wewnątrz kostnicy może przebywać najbliższa rodzina, ale nie więcej niż 3 osoby. W kondukcie również obowiązuje dystans społeczny.